کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیهچراغ‌های گرم‌شونده برای افزایش ایمنی خودروها

زومیت/ شاید شما هم تجربه کرده باشید در یک روز بارانی یا سرد، چراغ‌های خودرویتان دچار بخار گرفتگی یا یخ‌زدگی شده و نمی‌تواند مسیر پیش رو را به خوبی روشن کند. این امر در شب مسلما مشکل‌ساز می‌شود، چرا که با کاهش دید راننده، احتمال وقوع سانحه افزایش پیدا می‌کند.

  
برای رفع این مساله، کمپانی آلمانی کاناتو (Canatu) از یک ایده ساده کمک گرفته است. حتما می‌دانید در خودروهای مدرن امروزی، اجزایی مثل فرمان، صندلی‌ها و شیشه‌های جلو و عقب به سیستم گرم‌کن مجهز هستند. حال کاناتو چراغ‌هایی توسعه داده که در آنها از گرمکن برای بخارزدایی استفاده شده است.

بیشتر خودروهای جدید به چراغ‌های LED مجهز هستند؛ این دسته از چراغ‌ها گرمای زیادی تولید نمی‌کنند، به همین خاطر احتمال انباشته شدن برف و یخ روی قاب آنها افزایش یافته و از دید راننده کاسته می‌شود. علاوه‌بر این، سنسورهای مربوط به سیستم‌های کمکی راننده – مثل کروز کنترل تطبیق‌پذیر – نیز ممکن است در دماهای پایین یخ زده و عملکرد آنها را دچار اختلال کنند.

نکته حائز اهمیت اینکه فناوری خودران نیز ارتباط تنگاتنگی با میدان دید داشته و هر گونه کاهش آن می‌تواند عملکرد اتومبیل‌های مجهز به این فناوری را تحت تاثیر قرار دهد.

کمپانی کاناتو با طراحی یک نوار نازک به مصاف این مشکل رفته است. این نوار روی قاب‌ چراغ‌های اصلی یا سنسورها نصب شده و از چسبیدن ذرات مزاحم، بخار گرفتگی یا یخ‌زدگی پیشگیری می‌کند.

 
کاناتو فیلم هوشمندی نیز طراحی کرده که به وسیله آن می‌توان هر سطحی از کابین را به یک صفحه لمسی تبدیل نمود. به گفته مدیران کمپانی، این فیلم به طراحان اجازه خواهد داد کنترل‌کننده‌های مختلف را با سطوحی از مواد گوناگون یکپارچه کرده و آزادی عمل بیشتری داشته باشند.

  
برای نمونه با نصب این فیلم روی پشتی صندلی جلو، امکان کنترل نمایشگر مخصوص سرگرمی برای سرنشین عقب فراهم می‌شود. همچنین با فراگیر شدن نمایشگرهای بزرگ از یک سو و سخت‌تر شدن کنترل آنها از سوی دیگر، فیلم ابداعی کاناتو می‌تواند ارگونومی و ایمنی بیشتر را به ارمغان بیاورد.