کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیهفاصله تجاری‌سازان با هدف‌گذاری صمت

دنیای اقتصاد/ براساس آمارهای منتشر شده توسط وزارت صمت، خودروسازان تجاری تا پایان نیمه اول سال‌جاری توانسته‌اند رشد بیش از ۵۵ درصدی را به نسبت مدت مشابه سال گذشته در کارنامه خود به ثبت برسانند.
تجاری‌سازان تا پایان شهریورماه امسال در مجموع ۲ هزار و ۳۴۵ دستگاه از انواع محصولات خود (کامیونت، کامیون، کمپرسی، تریلر و کشنده) را در خطوط تولید نهایی کرده‌اند، این در حالی است که در همین بازه زمانی در سال گذشته هزار و ۵۱۰ دستگاه خودروی تجاری تولیدکرده بودند.

با اینکه تجاری‌سازان رشد تولید داشته‌اند اما به‌نظر می‌رسد آنها همچنان از هدف‌گذاری صورت گرفته برای سال‌جاری عقب باشند و نتوانند آن را محقق کنند.

سیاست‌گذار خودرویی برای سال‌جاری تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو را هدف‌گذاری کرده بود.
سهم شرکت‌های تجاری‌ساز از این تعداد 30 هزار دستگاه بود.

همان طور که اشاره شد تاکنون 2 هزار و 345 دستگاه انواع خودروی تجاری در خطوط تولید خودروسازان نهایی شده است اگر تولید اتوبوس، میدل باس و مینی بوس را نیز که تا پایان شهریور سال‌جاری اتفاق افتاده است به آن اضافه کنیم جمع تولید سنگین‌سازان به 3 هزار و 140 دستگاه می‌رسد. این میزان تولید با توجه به اینکه نیمه سال را پشت‌سر گذاشته‌ایم نشان‌دهنده عقب‌افتادگی تجاری‌سازان از برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

خودروسازان تجاری چنانچه می‌خواستند به برنامه‌ریزی که سیاست‌گذار خودرویی انجام داده وفادار بمانند باید تا پایان زمان یاد شده تعداد تولید خود را به حول و حوش 15 هزار دستگاه می‌رساندند. چنانچه نیمی از 30 هزار دستگاه را به‌عنوان هدف‌گذاری برای نیمه اول سال در نظر بگیریم با توجه به میزان تولید شرکت‌های تجاری‌ساز، آنها تنها توانسته‌اند 20 درصد از برنامه‌ریزی صورت گرفته را محقق کنند، بنابراین به‌نظر می‌رسد تجاری‌سازان نتوانند هدف‌گذاری مدیران ارشد وزارت صمت را که ابتدای امسال به آنها ابلاغ شده به سرانجام برسانند.

نگاهی به وضعیت دو خودروساز بزرگ کشور در زمینه تولید تجاری نشان می‌دهد شرکت‌های زیرمجموعه آنها مسیرهای متفاوتی را در پیش گرفتند. در حالی که ایران خودرو دیزل بازوی تجاری‌ساز ایران خودرو توانسته در 6 ماهی که از سال 99 می‌گذرد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد تولید را در کارنامه خود ثبت کند اما سایپا دیزل زیر مجموعه خودروسازی سایپا افت تولید را تجربه کرده است.

ایران‌خودرو دیزل تا پایان شهریورماه امسال در مجموع هزار و 49 دستگاه از انواع محصولات خود را در خطوط تولید تکمیل کرده است.
این تعداد خودرو در قیاس با 563 دستگاهی که تا پایان شهریورماه 98 تولید شده نشان‌دهنده رشد بیش از 86 درصد است. اما نگاهی وضعیت تولید سایپا دیزل بیندازیم.

بازوی تجاری‌ساز خودروسازی سایپا تا پایان نیمه اول سال‌جاری توانسته 150 دستگاه از انواع محصولات حاضر در سبد محصولاتی خود را تکمیل کند. این عدد در مقابل 200 دستگاه خودرویی که سایپا دیزل تا پایان شهریورماه سال گذشته تولید کرده است از افت تولید 25 درصدی حکایت می‌کند.