کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیهعلل خروج آب از اگزوز خودرو

علل خروج آب از اگزوز خودرو
		

	
        
	
				مجموعه: دنیای خودرو		
	


  
دلایل خروج آب از اگزوز خودرو + راه حل

 
خروج آب از اگزوز خودرو
خروج آب از اگزوز خودرو امری رایج، مخصوصا در فصل زمستان می‌باشد که ممکن است به دلایل مختلفی از جمله سرمای هوا یا مشکلات فنی اتومبیل اتفاق بیوفتد. با توجه به علت خروج آب از اگزوز خودرو و نکات دیگر که در این مقاله ذکر می‌کنیم، تاثیر آن نیز می‌تواند متفاوت باشد و در برخی موارد باعث آسیب دیدن بخش هایی از خودرو می شود. در ادامه جهت آشنایی کامل با علت خروج آب از اگزوز خودرو، تاثیرات آن و تعمیر این مشکل همراه ما باشید.
علت خروج آب یا دود از اگزوز خودرو
خروج آب یا دود از اگزوز ماشین می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. از جمله دلایلی که می‌توانند موجب بروز این اتفاق شوند می‌توان به رطوبت هوا در فصل های سرد یا وجود مشکل در سر سیلندر، واشر سر سیلندر یا محفظه احتراق خودرو اشاره کرد. اولین قدم برای فهمیدن علت خروج آب از اگزوز خودرو، تشخیص صحیح مایع خروجی با روشی ساده است که در ادامه معرفی میکنیم.
 
تشخیص مایع خروجی و علت آن
تشخیص مایع خروجی از اگزوز خودرو تقریبا ساده است و با دقت کردن به رنگ دود خروجی از اگزوز می‌توانید آن را تشخیص دهید. عمدتا دود خارج شده از اگزوز خودرو در سه رنگ است:
 
●بخار آب یا دود سفید رنگ
  
دود سفید رنگ خارج شده از اگزوز ناشی از وجود آب است

 
این دود معمولا به علت وجود رطوبت و آب در اگزوز است و می‌تواند به علت دمای پایین هوا،‌ خرابی واشر سرسیلندر یا نقص فنی دیگری رخ دهد.
 
● دود خاکستری رنگ
در صورتی که از اگزوز خودروی شما دود خاکستری رنگ خارج می‌شود احتمالا روغن به سیستم احتراق ماشین وارد شده است و سوختن آن در دمای بالا باعث ایجاد دود خاکستری رنگ می‌شود. 
 
● دود سیاه رنگ
 
  
خروج دود سیاه رنگ از اگزوز

 
دود سیاه رنگی که از اگزوز ماشین خارج می‌شود نیز با خروج آب از اگزوز خودرو متفاوت است و بیانگر نرسیدن هوا به محفظه یا اتاقک احتراق می‌باشد.
 
دلایل خروج آب از اگزوز خودرو
پس از تشخیص نوع مایع خروجی، در صورتی که متوجه شدید با خروج آب از اگزوز خودرو مواجه هستید، نوبت به پیدا کردن دلیل آن می‌رسد. همانطور که فهمیدید این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که این دلایل عبارتند از:
 
- رطوبت هوا در فصل های سرد سال
از رایج ترین دلیل‌های خروج آب از اگزوز خودرو وجود رطوبت زیاد در اگزوز است. هنگامی که خودرو برای مدت زمان طولانی ای خاموش و سرد می‌ماند هوای سرد در اجزای داخلی آن جریان پیدا می‌کند و با روشن کردن ماشین و گرم شدن اگزوز،‌ رطوبت موجود در آن که به صورت گاز است به صورت دود سفید رنگ و تبدیل شدن به مایع (آب یا بخار) از اگزوز خارج می‌شود. در صورتی که خروج آب از اگزوز خودرو به این دلیل باشد پس از مدت زمان کوتاهی این دود و خروج آب قطع می‌شود و نیازی به نگرانی در این رابطه ندارید.
 
  
وجود مقداری رطوبت و خروج بخار از اگزوز در فصل های سرد طبیعی است

 
- ایجاد مشکل در سر سیلندر یا واشر سر سیلندر
از دیگر دلایل رایج خروج آب از اگزوز خودرو وجود مشکلاتی در واشر سر سیلندر یا سر سیلندر است که حتما باید به آن رسیدگی کنید. در صورتی که مشکل ایجاد شده به دلیل سوختن واشر سر سلیندر باشد با تعویض آن مشکل شما حل می‌شود و از ورود آب به سر سلیندر که باعث آسیب دیدن آن می‌شود جلوگیری می‌کند.
همچنین ایجاد شکستگی یا ترک در سر سیلندر خودرو نیز می‌تواند دلیل خروج آب از اگزوز خودرو باشد و پیامد‌های بسیاری برای خودرو دارد. از جمله مواردی که با خرابی سر سیلندر یا واشر سر سیلندر در خودرو پیش می‌آیند عبارتند از:
 
● با ایجاد شکستی در سر سیلندر آب موجود در موتور که به خنک کردن آن کمک می‌کند وارد اتاقک احتراق شده و اصطلاحا موتور آب کم می‌کند
● از دیگر تاثیرات خرابی سر سیلندر خودرو کاهش عملکرد و قدرت موتور است که باید به این موضوع سریعا رسیدگی شود
● همچنین ایجاد مشکلاتی در استارت و روشن نشدن موتور از پیامدهای خرابی واشر سر سیلندر یا سر سلیندر است که با ورود آب به محفظه احتراق همراه است و از ایجاد جرقه جلوگیری می‌کند.
● همچنین آسیب دیدن قطعاتی مانند پیستون ها و رینگ ها و... در صورت بی توجهی به خروج آب از اگزوز خودرو پیش می‌آیند.
 
  
خرابی واشر سر سیلندر از دلایل رایج خروج آب از اگزوز

 
- آسیب دیدن محفظه احتراق خودرو
در صورتی که اتاقک احتراق خودرو آسیب ببیند هوای وارد شده به این محفظه، همراه با رطوبت است و آب تولید می‌کند و باید هرچه سریعتر تعمیر شود.
 
نکته مهمی که باید در تمامی این موارد به آن دقت کنید تشخیص صحیح مایع خروجی است و این دلایل تنها در صورتی هستند که مایع خروجی از اگزوز شامل آب شود و خروج بنزین یا روغن دلایل دیگری دارد.
 
نکات مهم و نیازمند رسیدگی
همانطور که متوجه شدید این مشکل عمدتا به سه دلیل رخ می‌دهد که در صورت خروج آب از اگزوز خودرو به علت سرمای هوا نیازی به نگرانی ندارید اما سوختن واشر سر سیلندر، شکستن یا ترک برداشتن سیلندر که به دلیل گرم شدن بیش از حد خودرو و ایجاد حباب در آب رادیاتور اتفاق می‌افتد ‌باعث بروز مشکلات اساسی و پر خرجی در آینده می‌شوند. به همین دلیل بهتر است هرچه سریعتر برای تعمیر آن و جلوگیری از ضرر بیشتر اقدام کنید.
 
نکات مهم در تعمیر و جلوگیری از خروج آب از اگزوز
برای جلوگیری از این اتفاق باید واشر سرسیلندر خودرو را به صورت متوالی و هرچند وقت یکبار مانند قطعات مصرفی دیگر (روغن موتور، فیلترها یا تسمه ها) تعویض کنید. رسیدگی به موقع و تعویض قطعات مصرفی پس از طی کردن چند کیلومتر مشخص از مشکلات و هزینه هایی بسیاری که ممکن است در آینده به وجود بیاید جلوگیری میکند.
 
در عین حال جدی نگرفتن خروج آب از اگزوز خودرو (اگر دلیلی جز رطوبت و دمای هوا داشته باشد) باعث خرابی و آسیب های جدی تری می‌شود که خرج بیشتری نیز ایجاد می‌کند.
تعویض واشر سر سیلندر یا سیلندر را به تعمیرکار یا مکانیکی ماهر بسپارید و پیش از آن جهت عیب یابی خودرو حتما با او مشورت کنید. اگر مکانیکی به شما توصیه کرد تا سوختن کامل واشر سرسلیندر برای تعویض آن صبر کنید بهتر است سریع تر مکانیکی جدید و ماهر پیدا کنید که اطلاعات بیشتری در این رابطه داشته باشد!
 
جمع بندی
خروج آب از اگزوز خودرو با دلایل مختلفی همراه است که با توجه به دلیل آن ممکن است باعث صدمه و آسیب رساندن به بخش های مختلفی از ماشین شود پس در اولین فرصت با تشخیص مایع خروجی از اگزوز و سپس علت خروج این مایع برای رفع مشکل اقدام کنید. تعویض قطعات مصرفی خودرو (که برای جلوگیری از این اتفاق شامل واشر سرسیلندر می‌شود) نقش اساسی در جلوگیری از مشکلات این چنینی است و به قول معروف همیشه پیشگیری بهتر از درمان است!
 
گردآوری:بخش خودرو بیتوته