باشگاه خبرنگاران در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیه



خودروهای کارکرده وارد بورس می‌شوند؟

باشگاه خبرنگاران/ مدتی است که بحث ورود خودرو به بازار بورس داغ شده و مجلسی‌ها مصمم هستند تا این ایده را در قالب طرح به سرانجام برسانند؛ موافقان این طرح معتقدند که با تصویب و اجرایی شدن طرح ساماندهی بازار خودرو (عرضه خودرو در بورس) می‌توان تا حد زیادی مشکلات بازار خودرو را بر طرف و از افزایش بی رویه قیمت خودرو‌ها جلوگیری کرد.

اکنون مجلس کلیات طرح ساماندهی عرضه خودرو در بورس را تصویب کرده که بر اساس آن هر شخص می‌تواند هر سه سال یک بار با یک کد ملی، یک خودرو در بورس کالا خریداری کند و قبل از پایان سه سال مقرر نمی‌تواند اقدام به فروش خودرو کند.

چه خودروهایی در تالار نقره ای بورس به فروش می‌رسند؟/ رقابت متقاضیان بر سر قیمت
بر اساس طرح پیشنهادی مجلس تیراژ خودرو‌های داخلی باید حداقل پنج هزار دستگاه در سال باشد و برای خودرو‌های وارداتی هم حداقل ۵۰۰ دستگاه در سال در نظر گرفته شده است همچنین این طرح خودروسازانی را مشمول می‌شود که حداقل ۱۰ هزار تولید خودرو داشته باشند وگرنه هیچ یک نمی‌توانند خودروی خود را از طریق بورس کالا به فروش برسانند.

در صورت تصویب چنین طرحی برای خودرو‌ها قیمت پایه‌ای خواهیم داشت که این قیمت پایه، توسط شورای رقابت تعیین خواهد شد، قیمت پایه روی تابلوی بورس قرار خواهد گرفت و متقاضیان روی قیمت پایه با یکدیگر رقابت خواهند کرد، بنابراین افرادی که بهترین قیمت را داده باشند، برنده شده و خودرو و به آن اشخاص تعلق می‌گیرد.

 

عرضه خودروی دست دوم در بورس بازار را تنظیم می‌کند/ کم تیراژها شانسی برای ورود به تالار شیشه ای ندارند 
اما این روز‌ها صحبت‌ها و گمانه زنی‌هایی درباره عرضه خودروی دست دوم در بورس مطرح می‌شود که بهتر است برای تنظیم بازار خودروی دست دوم نیز در بورس عرضه شود، اما آیا مجلس شورای اسلامی در طرح خود به این موضوع اشاره‌ای داشته است؟

حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح مجلس برای عرضه خودرو در بورس اظهار کرد: بر اساس طرحی که کلیات آن در کمیسیون صنایع رای آورده و ما اکنون در حال کار بر روی جزییات آن هستیم خودرو‌های پرتیراژ داخلی در بورس عرضه خواهند شد.

وی افزود: همچنین در حوزه خودرو‌های وارداتی، آن دسته از اتومبیل‌هایی که واردات آن‌ها بیشتر است نیز می‌توانند به تالار بورس راه پیدا کنند، البته ما تاکنون بحثی درباره عرضه خودرو‌های دست دوم در بورس مطرح نکرده ایم، اما ممکن است در بررسی جزییات به آن بپردازیم چرا که در هر حال عرضه چنین ماشین‌هایی در بورس کالا در نهایت باعث تنظیم بازار خواهند شد.

سخنگوی کمیسیون صنایع گفت: برخی نمایندگان و کارشناسان پیشنهاد داده اند که برای کاهش قیمت خودرو و تنظیم وضعیت بازار عرضه خودرو‌های دست دوم را در طرح مجلس بگنجانیم، اما هنوز برای چنین امری وارد بحث و تصمیم گیری نشده ایم.

 

خرید و فروش خودروی کارکرده در بورس  محال است/ نمی‌توان با چشم بسته ماشین خرید!
روح الله ایزد خواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که خود طراح اصلی طرح عرضه خودرو در بورس است عرضه خودروی کارکرده در بورس را امری ناشدنی می‌داند وی در این باره گفت: بورس عموما برای کالاهای همگن و نو استفاده می‌شود و خودروی دست دوم به لحاظ فنی قابلیت عرضه در این نوع بازار را ندارد چراکه کیفیت آن مشخص نیست و نمی‌توان چشم بسته دست به خرید آن زد.

وی افزود: خریداران برای خرید خودرو از بازار بورس باید اطمینان حاصل کنند که اتومبیلی استاندارد و دارای کیفیت را خریداری می‌کنند  و اطمینان از آنها سلب نشود در حالی که برای خرید ماشین کارکرده توافق حضوری خریدار و فروشنده لازم است و هرچقدر هم که عرضه چنین کالایی تنظیم بازار را به دنبال داشته باشد امری محال به نظر می‌رسد.

 

جزییات طرح ساماندهی بازار خودرو که عرضه خودرو در بورس نیز یکی از بندهای ذیل آن است هم اکنون در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حال بررسی است و چنانچه به تصویب برسد احتمالا فروش خودرو تنها از طریق بورس میسر خواهد بود، به گفته سخنگوی کمیسیون صنایع یکی از پیشنهادات نمایندگان این است که برای تنظیم بازار خودروهای کارکرده نیز به تالار شیشه ای وارد شوند اما قطعا  تحقق چنین امری نیازمند اتخاذ تدابیری خاص است، البته باید دید که در نهایت چه طرحی برای مدیریت بازار خودرو قطعی و اجرایی می‌شود.