نگاهی به خودروهای لیموزین کاخ سفید در طول تاریخ در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیه



نگاهی به خودروهای لیموزین کاخ سفید در طول تاریخ

خودرو بانک/ لیموزین‌های مشکی رنگ ریاست جمهوری ایالات متحده به همراه کاخ سفید و نیرو هوایی، سه نماد شناخته شده شخص اول در آمریکا هستند. هرکدام از این خودروها که ماشین دولتی نامیده می‌شوند، نمادی از دوران خودشان بوده‌اند و از سال 1939 تاکنون حمل کننده مهم‌ترین فرد ایالات متحده آمریکا هستند. به بهانه آغاز دوران جدید ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا از ژانویه امسال، نگاهی می‌اندازیم به خودروهایی که تاکنون توسط رییس جمهور آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است:

لینکلن سانشاین اسپشیال، 1939
لینکلن سانشاین اسپشیال نخستین خودرو ریاست جمهوری واقعی بود که در سال 1939 توسط فرانکلین روزولت مورد استفاده قرار گرفت. لینکلن سانشاین اسپشیال نخستین خودرویی بود که لقب خودرو دولتی گرفت و الزامات تیم حفاظت سرویس مخفی نیز در ساخت آن به کار گرفته شده بود.
لینکلن سانشاین اسپشیال براساس خودروهای سری K‌ لینکلن ساخته شد و به دلیل سقف عمدتا پایین آن، سانشاین اسپشیال نام گرفت. شرکت نیویورکی Brunn & Company نیز وظیفه تجهیز این خودرو را برعهده داشت.

لینکلن سانشاین اسپشیال به پیشرانه V8 با قدرت 150 اسب‌بخار مجهز است و از ابتدا ویژگی‌های امنیتی در ساخت آن لحاظ نشده بود. پس از حمله ژاپن به بندر پرل هاربر و ورود رسمی آمریکا به جنگ جهانی دوم، لینکلن سانشاین اسپشیال به تجهیزاتی همچون رینگ و لاستیک ضد گلوله، شیشه‌های ضخیم و محفظه نگهداری اسلحه مجهز شد. این لیموزین بعدها توسط رییس جمهور هری ترومن نیز مورد استفاده قرار گرفت تا آن‌که در سال 1948 بازنشسته شد.

لینکلن کاستوم، 1942
لینکلن کاستوم یک سدان تورینگ با فاصله بین دو محور بسیار زیاد بود که توسط دو رییس جمهور یعنی روزولت و ترومن مورد استفاده قرار گرفت. این خودرو برای حفاظت شدید از رییس جمهور طراحی شده بود و امکان ملاقات عمومی در این خودرو وجود نداشت، به همین دلیل روسای جمهور آمریکا علاقه چندانی به استفاده از این خودرو نداشتند. این خودرو به پیشرانه V12 با 120 اسب بخار قدرت مجهز بودو

لینکلن کاسموپولیتن، 1950
لینکلن کاسموپولیتن در سال 1950 جایگزین لینکلن سانشاین شد. نخستین بار این خودرو توسط رییس جمهور ترومن مورد استفاده قرار گرفت که مجهز به موتور 5.5 لیتری V8 با 152 اسب‌بخار قدرت بود. گیربکس Hydra-Matic جنرال موتورز که به عنوان اولین گیربکس اتوماتیک تولید انبوه دنیا شناخته می‌شود، وظیفه انتقال قدرت را در لینکلن کاسموپولیتن برعهده داشت.

در سال 1954 رئیس جمهور دوایت آیزنهاور سقف کانورتیبل این خودرو را با سقف شیشه‌ای تعویض کرد چرا که علاقه داشت مردم قادر به ملاقات او در انظار عمومی باشند. لینکلن کاسموپولیتن تا سال 1965 در خدمت روسای جمهور باقی ماند.

لینکلن کنتیننتال SS-100-X، 1961
لینکلن کنتیننتال SS-100-X احتمالا مشهورترین لیموزین ریاست جمهوری آمریکا است چرا که رئیس جمهور فقید، جان اف کندی در روز 22 نوامبر 1963 در این خودرو ترور شد.

قدرت این خودرو سه و نیم تنی توسط پیشرانه هشت سیلندر هفت لیتری دست ساز تامین می‌شد که در حداکثر راندمان خود به 350 اسب‌بخار می‌رسید. سقف‌های مختلفی برای این خودرو در نظر گرفته شده بود از جمله سقف شیشه‌ای حبابی، سقف فلزی و سقف پارچه‌ای نرم.

لینکلن کنتیننتال SS-100-X نخستین خودرو ریاست جمهوری با طیف وسیعی از امکانات سرویس امنیتی بود. تلفن رادیویی، کپسول آتش نشانی، سکوهای جمع شونده برای قرارگیری نیروهای امنیتی و بالابر هیدرولیکی صندلی عقب که رییس جمهور را در انظار عموم نمایش میداد، بخشی از امکانات این خودرو بودند.

 لینکلن کنتیننتال SS-100-X
پس از ترور جان اف کندی، لینکلن کنتیننتال SS-100-X مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت. این خودرو آخرین لیموزین روباز ریاست جمهوری بود و بخاطر تهدیدات امنیتی از این پس هیچ خودرو روبازی توسط روسای جمهور آمریکا مورد استفاده قرار نگرفت. لینکلن کنتیننتال SS-100-X در سال 1977 بازنشسته شد.

لینکلن کنتیننتال، 1972
لینکلن کنتیننتال یک لیموزین زره پوش بود که 5900 کیلوگرم وزن داشت و علاوه برآن تمامی تجهیزات مورد نیاز سرویس امنیتی را در خود جای داده بود، از جمله پوشش کامل زرهی، شیشه‌های ضدگلوله و قفسه‌های مخفی برای نگهداری سلاح‌های ماموران سرویس امنیتی.

برای حمل چنین وزنی پیشرانه V8 هفت و نیم لیتری به قدرت 214 اسب‌بخار وظیفه به حرکت درآوردن خودرو را برعهده داشت. لینکلن کنتیننتال 1972 آخرین خودرو ریاست جمهوری مجهز به سانروف بود که به رییس جمهور اجازه می‌داد از سقف خودرو بیرون آمده و با مردم ملاقات داشته باشد. لینکلن کنتیننتال 1972 در جریان عملیات ترور نافرجام دو رییس جمهور یعنی جرالد فورد و رونالد ریگان به عنوان لیموزین ریاست جمهوری حضور داشت.

کادیلاک فلیتوود بروگهام، 1981
پس از آن‌که ساخت خودروهای ریاست جمهوری تا دهه‌ها در انحصار لینکلن بود، بالاخره جنرال موتورز توانست این قرارداد را از چنگ فورد خارج کند. نخستین لیموزین ریاست جمهوری جنرال موتورز کادیلاک فلیتوود بروگهام یا کادیلاک دویل بود که در سال 1981 توسط رونالد ریگان مورد استفاده قرار گرفت. این خودرو طولانی‌تر از نسخه استاندارد بود و با داشتن پنجره‌های بزرگ، برای رییس جمهور میدان دید وسیعی فراهم می‌کرد.
کادیلاک دویل رییس جمهور به پیشرانه V8 با حجم 8.2 لیتر مجهز شده بود و دارای رینگ‌های بزرگ، ترمزهای سنگین و سیستم تنظیم ارتفاع اتوماتیک بود.

لینکلن تاون کار، 1989
در سال 1989 بار دیگر لینکلن در رقابت ساخت لیموزین ریاست جمهوری برنده شد. این خودرو به طور خاص توسط جرج بوش پدر سفارش داده شد و در تمام مدت ریاست جمهوری توسط وی مورد استفاده قرار گرفت. این خودرو آخرین مدل لینکلن بود که به عنوان خودرو رییس جمهور خدمت می‌کرد و اکنون در موزه جرج بوش واقع در تگزاس قرار دارد.

کادیلاک فلیتوود بروگهام، 1993
در دوره رییس جمهور بعدی ایالات متحده یعنی کلینتون، بار دیگر جنرال موتورز وظیفه تولید خودروهای ریاست جمهوری را برعهده گرفت. کادیلاک فلیتوود بروگهام مدل 1993 نخستین لیموزین ریاست جمهوری بود که از ابتدا با چنین هدفی توسعه یافت و ملزومات سرویس مخفی در فرآیند تولید آن لحاظ شد. این خودرو هم‌اکنون در کتابخانه کلینتون واقع در آرکانزاس به نمایش درآمده است اما برای حفظ اسرار امنیتی آن، حتی کارمندان کتابخانه نیز اجازه نزدیک شدن به این خودرو را ندارند.

کادیلاک DTS، 2005
کادیلاک DTS توسط بخش تحقیق و توسعه جنرال موتورز و به سفارش سرویس امنیتی برای استفاده جرج دبلیو بوش، رییس جمهور بعدی ایالات متحده به تولید رسید. این خودرو براساس شاسی شورولت سابربن و با بدنه زره پوش به ضخامت پنج اینچ به تولید رسید. شیشه ضدگلوله این خودرو به حدی ضخیم است که یک لایه پلاستیک محافظ در قسمت میانی آن به کار رفته است.

یک موتور 7.4 لیتری V8‌ وظیفه تامین انرژی این لیموزین 6400 کیلوگرمی را برعهده داشت. سیستم صوتی با چنجر 10 تایی، صندلی‌های ماساژور و میزکار تاشو بخشی از امکانات این لیموزین برای رییس جمهور آمریکا بودند.

کادیلاک وان، 2009
کادیلاک وان توسط باراک اوباما مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز همچنان مشخصات فنی آن مخفی باقی مانده است. شایعات حاکی از آن است که یک پیشرانه دیزل بزرگ که در کامیونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد در این خودرو به کار رفته است. زره بدنه هشت اینچی، شیشه‌های ضدگلوله پنج اینچی، مخزن سوخت ضد انفجار و لاستیک‌هایی که بدون هوا به فعالیت خود ادامه می‌دهند بخشی از امکانات این خودرو هستند.

عینک دید در شب، تفنگ‌های ساچمه‌ای، توپ‌های گاز اشک آور و نارنجک‌های دود بخشی از امکانات امنیتی کادیلاک وان هستند. تخمین زده می‌شود کادیلاک وان بین 6800 تا 9100 کیلوگرم وزن دارد. به دلیل این وزن بالا نهایت سرعت کادیلاک وان حدود 100 کیلومتربرساعت خواهد بود.

کادیلاک وان جدید، 2018
پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، وی به استفاده از کادیلاک وان ادامه داد تا آن‌که در سال 2018 نسخه بروزشده و جدید این خودرو در اختیار رییس جمهور آمریکا قرار گرفت. این خودرو نیز براساس یک شاسی کامیون ساخته شده تا بتواند وزن زیاد زره و تجهیزات امنیتی را با خود حمل کند. مشخصات فنی این خودرو همچنان مخفی نگه داشته شده اما انتظار می‌رود اکثر ویژگی‌های آن با کادیلاک وان قبلی یکسان باشد. نکته جالب آن‌که دو خودرو یکسان با شماره پلاک مشابه توسط سرویس امنیتی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند تا در صورت حمله احتمالی، مهاجمان قادر به شناسایی خودرو اصلی حامل رییس جمهور نباشند.