کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیههدف استفاده از تجهیزات حفاظتی برای موتورسواران چیست؟

باشگاه خبرنگاران/ موتورسیکلت با برخورداری از ویژگی‌هایی جذاب، در صورت بی توجهی به اصول ایمنی و استفاده ناصحیح می‌تواند به وسیله‌ای خطرناک تبدیل شود.
رانندگی با موتورسیکلت نیازمند آمادگی جسمانی، مهارت کافی و تمرکر است که بدون رعایت آن ها، رانندگی ایمن امکان پذیر نیست.

موتورسوار به دلیل استفاده از تمامی اعضای بدن در رانندگی به ویژه دست و پا در اهرم‌های کنترلی، باید از سلامت جسمانی مناسب بهره‌مند باشد. داشتن اعضای سالم، در کنترل وسیله نقلیه اهمیت ویژه‌ای دارد.موتورسواران دست کم باید به کلاه ایمنی، کاپشن، شلوار مناسب، دستکش و چکمه مجهزه باشند. هر کدام از این موارد، به حفاظت بخشی از بدن کمک می‌کنند.

موتورسیکلت با برخورداری از ویژگی هایی نظیر سرعت، قدرت مانور بالا، جمع و جور بودن، ارزانی نسبت به خودرو، کم دردسر بودن، قابلیت حرکت در مسیرهای خاص نسبت به خودرو و دوچرخه طرفداران زیادی دارد، اما همین وسیله نقلیه جذاب در صورت بی توجهی به اصول ایمنی و استفاده ناصحیح می تواند به وسیله ای خطرناک و تنفر آمیز تبدیل شود.

سوالی که به وجود می آید این است که هدف از استفاده از تجهیزات حفاظتی برای موتورسواران چیست؟. یکی از تجهیزات حفاظتی استفاده از لباس ایمنی با رنگ مناسب است. استفاده از رنگ‌های روشن و نوار‌های بازتابنده باعث می‌شود موتورسواران بیشتر در معرض دید سایر رانندگان مانند رانندگان کامیون و حتی عابران پیاده قرار گیرند. باد شدید می‌تواند سواری طولانی را غیرقابل تحمل یا خطرناک کند.

اقلام خاص موتورسواری چیست؟
کلاه ایمنی تمام رخ: کلاه ایمنی تمام رخ بیشترین محافظت را از سر دارد. سی و پنج درصد از کل تصادفات تأثیر عمده‌ای بر روی نوار چانه دارد. برخی از سایت‌های آموزش موتور سیکلت استفاده از کلاه ایمنی نیمه را به دلیل آسیب دیدگی قابل پیشگیری که توسط موتورسوارانی پوشیده اند، ممنوع کرده اند. برای اطمینان از تناسب مناسب توصیه می‌شود قبل از خرید آن را روی سر امتحان کنید، اندازه یا شکل کلاه ایمنی اشتباه لذت سواری شما را کاهش داده و حاشیه ایمنی شما را کاهش می‌دهد.

دستکش: دستکش باید به طور خاص برای موتورسواری طراحی شود که معمولاً از چرم، کوردورا، یا کولار یا برخی از ترکیبات ساخته می‌شود. برخی از آن‌ها شامل محافظ بند انگشت فیبر کربن یا اشکال دیگر بالشتک سفت و سخت است.

دستکش‌هایی که به طور خاص برای استفاده از موتور سیکلت طراحی شده اند، انگشتان آن‌ها کمی خمیده است و درز‌ها روی سطوح بیرونی است تا به موتورسوار اجازه دهد کنترل خود را بر روی دسته‌ها و اهرم‌های کلاچ و ترمز حفظ کند. برخی از دستکش‌ها از مچ دست نیز محافظت می‌کنند.

کت: به طور کلی از چرم، نایلون بالستیک، کوردورا، کولار یا مواد مصنوعی دیگر ساخته می‌شود. بیشتر کت‌ها شامل روکش مخصوص آرنج، ستون فقرات و شانه‌ها است. فناوری سیستم کیسه هوا اکنون در کت‌ها و جلیقه‌ها برای محافظت از حوادث و محافظت در برابر ضربه برای سواران و قرص‌ها موجود است.

 در زیر کاپشن‌ می‌توان از محافظ‌های پشت و سینه استفاده کرد.بهترین و به صرفه‌ترین انتخاب برای موتورسیکلت سواری، در طولانی مدت، استفاده از کتی است که زره پوش و برای سه فصل مناسب باشد و هنگام سوار شدن در زیر باران ، شما را خشک نگه دارد. برای بارش شدید باران یک کت و شلوار بارانی بخرید و آن را زیر صندلی دستی نگه دارید.

شلوار: شلوار نیز از همان مواد کاپشن ساخته شده است که از زانو و پهلو‌ها محافظت می کند.

چکمه‌ها:چکمه شامل تقویت کننده و کلاهک‌های پلاستیکی روی مچ پا می شود. چکمه‌هایی که برای موتورسواران طراحی می‌شوند اغلب دارای محافظ انگشتان پا از جنس فولاد هستند. چکمه‌ها باید دارای یک کف لاستیکی باشند (در مقابل چرم یا سایر مواد با انعطاف پذیری کمتر). با وجود مقاومت و محافظت، اکثر چکمه‌ها سبک وزن و حتی برخی  دارای آبکاری تیتانیوم هستند.

عینک محافظ یا کلاه ایمنی: محافظت از چشم در زمان موتور سیکلت سواری از اهمیت بالایی برخوردار است، ورود یک حشره یا یک سنگ ریزه به چشم آسیب قابل توجهی وارد می کند. چنین اتفاقی باعث می شود راکب موتور سیکلت تعادل خود را از دست بدهد.

محافظ گوش:در زمان موتورسواری صدای قابل توجهی شنیده می شود. محافظ گوش به محافظت در برابر آسیب شنوایی در زمان موتور سیکلت سواری کمک می‌کند.

جلیقه:جلیقه‌هایی با مواد بازتابنده نور تولید می شود که در زمان موتور سیکلت سواری در شب می‌توان روی کت‌ها پوشید که احتمال دیده شدن را افزایش می دهد و به رانندگان اجازه دهند سرعت و موقعیت سواران را در تاریکی تشخیص دهند.

موتورسواران برای محافظت در برابر صدمات ناشی از سقوط و برخورد با دیگر راکبان و موتورها، برخورد به موانع مسیر از زره پوش‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند. این نوع زره پشت و قفسه سینه می‌پوشاند.دستکش‌، کت‌، شلوار‌ و چکمه‌ از پلاستیک سخت تولید می شود تا اطمینان حاصل شود که وقتی موتورسوار با زمین برخورد می کند، آسیب نمی بیند.