کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیهبرنامه لهستان برای تصاحب بازار خودروهای برقی

اقتصادآنلاین/ بروز پدیده گرمایش زمین و نوسانات گسترده قیمت سوخت‌های فسیلی منجر به افزایش توجه کشورهای مختلف به ضرورت کاهش مصرف سوخت‌هایی نظیر بنزین و گازوئیل شده است. تولید خودروهای برقی و هیبریدی یکی از اقدامات اساسی در جهت بهبود وضعیت جهان در این حوزه است. در همین رابطه، اروپای شرقی و در راس آن لهستان را می‌توان به عنوان یکی از مناطق پیشتاز در زمینه گذار به نسل جدید خودروها در نظر گرفت.

بروز پدیده گرمایش زمین و نوسانات گسترده قیمت سوخت‌های فسیلی به ویژه طی سالیان اخیر منجر به افزایش توجه دولت‌ها در اقصی نقاط جهان به ضرورت کاهش مصرف سوخت‌هایی نظیر بنزین و گازوئیل شده است. در همین رابطه، اصلاح ساختار شبکه حمل و نقل جاده‌ای (به عنوان یکی از کانون‌های اصلی انتشار آلایندگی) از اهمیت بسزایی برخوردار است. برنامه‌ریزی و اقدامات بسیاری از کشورها در جهت طراحی و تولید خودروهای برقی و هیبریدی را در همین راستا می‌توان تفسیر کرد. در همین زمینه، در ادامه به تشریح وضعیت لهستان (به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز در این حوزه) در فرایند گذار به نسل جدید خودروها خواهیم پرداخت.

بر اساس گزارش موسسه PSPA، تعداد خودروهای برقی و هیبریدی لهستان در حال حاضر بیش از 14 هزار عدد است. پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش این تعداد به بیش از 500 هزار عدد، در صورت استمرار سیاست‌هایی مانند حذف مالیات بر ارزش افزوده و اعطای یارانه مستقیم به خریداران این خودروها طی دو سال آینده است. استقبال مردم لهستان از خودروهای متکی بر سوخت پاک به گونه‌ای است که حتی در صورت حذف تمام حمایت‌های دولتی نیز همچنان احتمال افزایش تعداد آن‌ها به 130 هزار عدد تا پیش از سال 2025 وجود دارد. افزایش تعداد ایستگاه‌های عمومی شارژ خودروهای برقی طی سالیان اخیر را می‌توان یکی از دلایل اصلی افزایش اقبال عمومی در لهستان نسبت به این نوع خودروها دانست.

در کنار سیاست‌هایی نظیر اعطای مشوق‌های مالیاتی و ایجاد زیرساخت‌های مناسب، برنامه تولید انبوه خودروهای برقی و هیبریدی را در صورت تحقق باید به عنوان مهمترین گام دولت لهستان در این حوزه در نظر گرفت. برنامه‌ای که قرار است تا پایان سال 2023 به نتیجه برسد و رونمایی از نمونه اولیه خودروی هیبریدی لهستان در ابتدای سال جاری، نخستین مرحله از آن بوده است. مقامات و متخصصان لهستانی علاوه بر توجه به مساله کیفیت خودرو، تمرکز اصلی خود را در این برنامه بر ایجاد مزیت قیمتی برای محصولات تولیدی خود در آینده معطوف ساخته‌اند.


لازم به ذکر است که افزایش توجه به خودروهای متکی بر سوخت پاک، محدود به لهستان نبوده و برخی دیگر از کشورهای اروپای شرقی و مرکزی مانند رومانی را نیز شامل می‌شود. در همین رابطه می‌توان به تلاش رومانی برای تولید و عرضه ارزان‌ترین خودروی برقی اروپا با نام تجاری Dacia Spring اشاره کرد. پیشرفت‌های برخی از کشورهای این منطقه در حالی است که برخی دیگر همچنان در ابتدای راه گذار به نسل جدید خودروها هستند. در همین زمینه می‌توان به تردد تنها 102 خودروی برقی در کشور صربستان اشاره کرد.