کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیهانتخاب خودروی سال ۲۰۲۱ موتورترند

پدال/ پس از انتخاب شاسی‌بلند سال ۲۰۲۱ موتورترند حالا نوبت به انتخاب خودروی سال ۲۰۲۱ رسیده است. با وجود اشتیاق فراوان بازار به شاسی‌بلندها، هرساله میلیون‌ها نفر خودروهای سواری سنتی را خریداری می‌کنند و رقابت خودروی سال موتورترند برای این افراد برگزار می‌شود. با حضور ۱۸ خودروی مختلف در ۳۰ نسخهٔ گوناگون برای آزمایش و ارزیابی، مراسم انتخاب خودروی سال ۲۰۲۱ یکی از رقابتی‌ترین سال‌ها در طول تاریخ برگزاری این تورنمنت محسوب می‌شود. در بین شرکت‌کنندگان رقابت امسال از کانورتیبل‌های قدرتمند و کوپه‌های لوکس گرفته تا مینی‌ون‌های کاربردی و سدان‌های خانوادگی حضور دارند. برای مشاهدهٔ شرکت‌کنندگان و فینالیست‌های معتبرترین جایزهٔ صنعت خودرو، ادامهٔ این مطلب را ملاحظه کنید.

شرکت‌کنندگان رقابت خودروی سال ۲۰۲۱ موتورترند
آکورا TLX

آئودی S4

ب‌ام‌و سری ۲ گرن کوپه

ب‌ام‌و سری ۴

ب‌ام‌و سری ۸ گرن کوپه

کادیلاک CT4

کرایسلر پاسیفیکا

جنسیس G80

جنسیس G90

هیوندای سوناتا

کیا K5

مرسدس بنز CLA

مرسدس بنز E کلاس

مینی الکتریک

نیسان سنترا

پولستار ۲

پورشه تایکان

تویوتا سی‌ینا

 

برای انتخاب خودروی سال ۲۰۲۱ از بین این شرکت‌کنندگان، تیم آزمایش موتورترند هر خودرو را طی یک فرایند دقیق ۱۰ روزه به‌طور کامل مورد ارزیابی قرار دادند. البته باید توجه داشت که این یک رقابت مقایسه‌ای نیست و برای رعایت انصاف میان پورشهٔ ۲۰۰ هزار دلاری و نیسان ۲۵ هزار دلاری، هر خودرو بر اساس شایستگی‌های خود با توجه به شش معیار اصلی ارزیابی می‌شود. این معیارها عبارت‌اند از:

پیشرفت در طراحی: به طراحی داخلی و خارجی و همین‌طور انتخاب هوشمندانه و استفاده از متریال توجه ویژه‌ای می‌شود و از اینکه به شرکتی گفته شود خودروی آن زشت است ابایی وجود ندارد.

مهندسی و تکنولوژی: تکنولوژی‌هایی که به نفع خریداران است بررسی می‌شود. این می‌تواند از تکنولوژی‌های پیشرانه و گیربکس گرفته تا سیستم تعلیق جدید را شامل شود. در داخل نیز توانایی خودروها در جای دادن سرنشینان و بارها و همین‌طور کارایی سیستم اطلاعاتی-سرگرمی ارزیابی می‌شود.

مصرف سوخت: در این رقابتی که خودروها از همه لحاظ بسیار باهم تفاوت دارند، مصرف سوخت با توجه به وزن و کلاس هر خودرو سنجیده می‌شود. برای خودروهای الکتریکی هم مصرف انرژی به‌صورت معادل در نظر گرفته می‌شود.

ایمنی: ویژگی‌های ایمنی که از سرنشینان در برابر آسیب در تصادفات محافظت می‌کنند، موردبررسی قرار می‌گیرند و توانایی خودرو برای کمک به راننده در جلوگیری از تصادف آزمایش می‌شود.

ارزش: بررسی می‌شود که هر خودرو در برابر برچسب قیمتی خود چه ویژگی‌هایی را ارائه می‌کند و چقدر ارزش خرید دارد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که هر خودرو پس از پنج سال مالکیت چقدر از ارزش خود را حفظ می‌کند.

عملکرد: بررسی می‌شود که در هر خودرو طراحان و مهندسان وظیفهٔ خود را چقدر خوب انجام داده‌اند. مثلاً یک خودروی لوکس باید بسیار راحت باشد، یک اس‌یووی آفرودی باید از هر مانعی عبور کند و یک خودروی اسپرت باید در پیچ‌ها دقیق و عالی عمل کند.

پس‌ازاینکه همهٔ شرکت‌کنندگان رقابت خودروی سال ۲۰۲۱ موتورترند به‌طور کامل و دقیق موردبررسی و ارزیابی قرار گرفتند و با هرکدام از معیارهای فوق سنجیده شدند، از بین آن‌ها شش خودرو به‌عنوان فینالیست انتخاب شدند.


فینالیست‌های رقابت خودروی سال ۲۰۲۱ موتورترند
ب‌ام‌و سری ۸ گرن کوپه

هیوندای سوناتا

مرسدس بنز CLA

مرسدس بنز E کلاس

نیسان سنترا

پورشه تایکان

می‌بینیم که فینالیست‌های رقابت خودروی سال ۲۰۲۱ موتورترند بسیار متنوع هستند و از سدان اقتصادی ارزان‌قیمت گرفته تا سدان الکتریکی لوکس گران‌قیمت را شامل می‌شود زیرا همان‌طور که گفته شد، شرکت‌کنندگان با توجه به شش معیار مذکور سنجیده می‌شوند و مقایسهٔ مستقیم میان آن‌ها صورت نمی‌گیرد؛ اما این پایان رقابت نیست و از بین این شش فینالیست که هرکدام از آن‌ها خودروهای بسیار شایسته‌ای هستند، باید یکی به‌عنوان خودروی سال ۲۰۲۱ انتخاب شود.

مرسدس بنز E کلاس، خودروی سال ۲۰۲۱ موتورترند
مرسدس بنز E کلاس مدل ۲۰۲۱ در نوع سدان، کوپه، کابریولت و استیشن یک موفقیت خارق‌العاده محسوب می‌شود و این خودروی سال ۲۰۲۱ موتور ترند است. در E کلاس همه‌چیز از تریم چوبی داشبورد گرفته تا صندلی‌های چرمی مجهز به گرم‌کن و سردکن، نمایانگر یک سدان لوکس سنتی است اما از سوی دیگر، از پیشرانهٔ پاسخگو و درعین‌حال کارآمد گرفته تا انبوهی از تکنولوژی‌ها و ویژگی‌های پیشرفته نیز آن‌را به خودروی کاملاً مدرنی تبدیل کرده است.

به گفتهٔ سردبیر ارشد موتورترند «جانی لیبرمن»، E کلاس نشان می‌دهد که چگونه یک شرکت می‌تواند از طریق به‌روزرسانی میان‌دوره‌ای، یک سدان خوب را بگیرد و آن‌را به عالی تبدیل کند. البته مرسدس می‌توانست چنین کاری نکند، یعنی می‌توانست صرفاً به تغییراتی در طراحی بیرونی و بروز کردن موتورها بسنده کند اما مهندسان بیشتر کار کردند و نتیجهٔ تلاش آن‌ها جایزهٔ خودروی سال شد. بله خودروی سال موتور ترند صرفاً یک به‌روزرسانی میان‌دوره‌ای برای خودرویی است که چند سال در بازار حضور داشته است و به همین دلیل برخی ممکن است تعجب کند که چرا و چگونه چنین خودرویی شایستهٔ کسب این جایزه بوده است خصوصاً وقتی در بین فینالیست‌ها، خودروی نوآورانه‌ای مثل پورشه تایکان، خودروی درخشانی مثل ب‌ام‌و سری ۸ گرن کوپه و خودروی ارزشمندی مثل نیسان سنترا حضور دارند؛ اما وقتی یک به‌روزرسانی میان‌دوره‌ای بسیار چشمگیر و عالی است، چرا پیروز نشود؟

 

چیزی که بسیار چشمگیر به نظر می‌رسد این است که E کلاس برتری خود را به همهٔ نسخه‌ها (از سدان گرفته تا کانورتیبل) و همهٔ مدل‌ها (از E350 پایه گرفته تا E63) گسترش داده است. دینامیک یک سدان به دلیل تفاوت‌های ابعادی و موارد دیگر، از نمونه‌های کوپه متفاوت است. در همین حال، یک کانورتیبل یا استیشن هم به بازسازی و تقویت کامل ساختار با هندسهٔ کاملاً منحصربه‌فرد نیاز دارد؛ بنابراین آیا یک پلت‌فرم واحد می‌تواند همهٔ این نیازها را برآورده کند؟ E کلاس می‌گوید بله. شکل و وظیفه هرچه که باشد، E کلاس در آن برتری دارد. آنچه در این ماشین بسیار برجسته است، عالی بودن شاسی آن است که توانایی پشتیبانی از همه‌چیز، از E350 گرفته تا E63 و از سدان و کوپه گرفته تا استیشن و کانورتیبل را دارد. به گفتهٔ لیبرمن، مرسدس بنز E کلاس از لحاظ کیفیت سواری، پویایی و یا هر چیز دیگری که فکرش را بکنید خودروی برتر سال است.

                                                                      مشخصات فنی

E450 Sedan

E63 S AMG Sedan

E53 AMG Coupe

پیشرانه۳ لیتری I6 توربو۴ لیتری V8 توئین توربو۳ لیتری I6 توربو
قدرت۳۶۷ اسب بخار۶۱۲ اسب بخار۴۳۵ اسب بخار
گشتاور۵۰۰ نیوتن متر۸۵۰ نیوتن متر۵۵۰ نیوتن متر
گیربکس۹ سرعته اتوماتیک۹ سرعته اتوماتیک۹ سرعته اتوماتیک
محور محرکچهارچرخچهارچرخچهارچرخ
طول۴,۹۳۵ میلی‌متر۴,۹۸۸ میلی‌متر۴,۸۴۹ میلی‌متر
عرض۱,۸۷۲ میلی‌متر۱,۹۰۷ میلی‌متر۱,۸۵۹ میلی‌متر
ارتفاع۱,۴۶۸ میلی‌متر۱,۴۳۷ میلی‌متر۱,۴۳۰ میلی‌متر
فاصلهٔ محوری۲,۹۳۸ میلی‌متر۲,۹۳۸ میلی‌متر۲,۸۷۲ میلی‌متر
وزن خالص۱۹۶۴ کیلوگرم۲۰۳۶ کیلوگرم۲۰۳۶ کیلوگرم
توزیع وزن۵۵/۴۵ جلو-عقب۵۶/۴۴ جلو-عقب۵۵/۴۵ جلو-عقب
ظرفیت سرنشین۵ نفر۵ نفر۴ نفر
ظرفیت صندوق بار۳۷۰ لیتر۳۷۰ لیتر۲۸۵ لیتر
شتاب صفر تا ۹۶۴.۶ ثانیه۳.۰ ثانیه۴.۰ ثانیه
مسافت ۴۰۰ متر۱۳.۳ ثانیه۱۱.۲ ثانیه۱۲.۶ ثانیه
ترمز از ۹۶ تا صفر۳۸.۷ متر۳۳.۲ متر۳۴.۴ متر
شتاب جانبی۰.۸۳ جی۰.۹۷ جی۰.۹۱ جی
ظرفیت باک۸۰ لیتر۸۰ لیتر۶۵ لیتر
مصرف سوخت۹.۰ لیتر ترکیبی۱۳.۰ لیتر ترکیبی۹.۸ لیتر ترکیبی
قیمت پایه۶۳,۰۵۰ دلار۱۰۸,۵۵۰ دلار۷۷,۳۰۰ دلار
قیمت تست‌شده۷۹,۲۸۰ دلار۱۳۸,۰۴۰ دلار۱۰۰,۴۱۰ دلار