کارشناسی خودرو کارن چک - رنگ شدگی - بدنه - فنی - ارائه برگه در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیهتعویض پلاک اینترنتی و هرچه در مورد آن باید بدانید

همراه مکانیک/ تعویض پلاک اینترنتی با توجه به شیوع ویروس کرونا یک راه حل مناسب به منظور کاهش تجمع افراد در مراکز مختلف تعویض پلاک است. در این مقاله از مجله همراه مکانیک قصد داریم راهنمای تعویض پلاک اینترنتی را ارائه دهیم، تا ابهامات شما در رابطه با این موضوع رفع شود. توجه داشته باشید که قبل از مراجعه به این مراکز مدارک لازم را حتما به همرا داشته باشید. برای اطلاع از مدارکی لازم،  مقاله جامع تعویض پلاک را مطالعه کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه تعویض پلاک اینترنتی با ما همراه باشید.

“تعویض پلاک اینترنتی در تمامی مراکز تعویض پلاک تهران از شهریور 99 به منظور حفظ سلامت مراجعین در راستای حفظ پروتکل‌های بهداشتی اجرایی شده است. از این رو برای دریافت نوبت اینترنتی باید به سامانه نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک مراجعه کنید. توجه داشته باشید در صورت حضور در مرکز مربوطه فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید تا از ازدحام افراد جلوگیری شود.”

 تعویض پلاک اینترنتی
تا پیش از شیوع بیماری کووید-۱9، روند تعویض پلاک به صورت مراجعه حضوری خریدار و فروشنده به نزدیک‌ترین مرکز موجود در شهر محل سکونت خریدار انجام می‌شد. هرکس با یک بار مراجعه به این مراکز، می‌داند که به علت زمان‌بر بودن و کثرت مراجعه‌کنندگان، مراکز تعویض پلاک همواره با تجمع افراد زیادی مواجه‌اند.

لذا بعد از شیوع ویروس کرونا و توجه به اصل فاصله‌گذاری اجتماعی، بر اساس اعلام رئیس مرکز شماره‌گذاری ناجا، از تاریخ 19 شهریور به بعد، پذیرش این مراکز و شماره‌گذاری خودرو و موتورسیکلت در تهران، فقط به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود.

در بیانیه این مرکز آمده است که پروسه تعویض پلاک، اینترنتی خواهد بود و شهروندان از مراجعه حضوری به مراکز تعیین‌شده اکیداً خودداری کنند. همچنین متقاضیان باید دقت داشته باشند که خودروهای پلاک زوج، در روزهای زوج و خودروهای پلاک فرد، در روزهای فرد در مراکز تعویض پلاک پذیرش می‌شوند.

هم‌چنین بر اساس اعلام این مرکز، از ابتدای مهر ماه 99 علاوه بر استان تهران، استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، گیلان، کرمانشاه، البرز، یزد و قم نیز به سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک آنلاین متصل خواهند شد. در ادامه به نوبت دهی تعویض پلاک اینترنتی خواهیم پرداخت و مراحل تعویض پلاک اینترنتی را شرح خواهیم داد.

نوبت دهی تعویض پلاک اینترنتی
احتمالا برای خیلی از شما هموطنان این سوال ایجاد شده که برای ثبت نام تعویض پلاک اینترنتی  تهران چه باید کرد؟ در این قسمت از مقاله قصد داریم تعویض پلاک به صورت اینترنتی را مرحله به مرحله شرح دهیم. روش تعویض ابتدا باید وارد سامانه اینترنتی به آدرس https://nobatdehi.epolice.ir/ شوید.

در اولین مرحله و پیش از هر اقدامی، ثبت‌نام تعویض پلاک اینترنتی در سامانه الزامی است.
نحوه ثبت نام تعویض پلاک خودرو اینترنتی، بر اساس انتخاب استان، شهر و نوع وسیله نقلیه، جستجوی مراکز انجام می‌شود.
در ادامه، لیست تمامی مراکزی که ظرفیت نوبت‌دهی را برای تعویض پلاک اینترنتی در شهر مورد‌نظر دارند، نمایش داده می‌شود.
 

با انتخاب مرکز مورد‌نظر، روز و ساعات‌ قابل‌انتخاب برای مراجعه حضوری دیده می‌شود.
 
در مرحله آخر، با ثبت ﭘﻼک ﻧﺼﺐ‌ﺷﺪه ﻓﻌﻠﯽ (پلاک ﻓﺮوﺷﻨﺪه)، مشاهده مدارک لازم برای تعویض پلاک و انتخاب دکمه ثبت نوبت، رزرو اینترنتی تعویض پلاک انجام می‌شود.
 
راهنمای تعویض پلاک اینترنتی
پس از تعیین نوبت اینترنتی در سامانه تعویض پلاک، خریدار و فروشنده باید در روز و ساعت مقرر، همراه با مدارک زیر به مرکز مشخص‌شده مراجعه نمایند.

مراجعه حضوری خریدار و فروشنده یا نماینده قانونی آن‌ها (وکیل) همراه خودرو معامله شده در تاریخ مقرر به مرکز تعویض پلاک مربوطه الزامی است.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری کافیه اینجا کلیک کنید و یک تماس برای خرید سفارشی بگیرید
ارائه اصل شناسنامه و کارت ‌ملی خریدار و فروشنده به همراه اصل سند مالکیت وکارت خودرو هنگام مراجعه ضروری است.

لازم به ذکر است که در صورت مفقودی سند‌ مالکیت خودرو، درج یک نوبت آگهی در روزنامه‌های کثیر‌الانتشار مبنی بر مفقودی سند خودرو، الزامی است و فرایند تعویض پلاک، بعد از سپری‌شدن 10 روز از تاریخ درج آگهی فوق، امکان‌پذیر است.

ارائه مدارک احراز محل سکونت خریدار شامل سند مالکیت یا اجاره‌نامه معتبر به ‌نام شخص خریدار، همسر، پدر یا مادر هنگام مراجعه حضوری الزامی است.

در صورت عدم احراز محل سکونت خریدار توسط مرکز تعویض پلاک، خریدار ملزم به ارائه مدارک تکمیلی مانند دفترچه تامین اجتماعی، معرفی‌نامه از کارگزینی محل خدمت با درج آدرس منزل برای کارکنان دولتی یا معرفی‌نامه از آموزش‌و‌پرورش منطقه محل سکونت فرزندان با درج آدرس منزل است. 

قوانین و مقررات سامانه نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک تهران
در حال حاضر، هر فرد تنها مجاز به انتخاب یک نوبت در مراکز مربوطه است و در صورت عدم مراجعه در روز و ساعت مقرر، نوبت متقاضی به صورت خودکار باطل می‌شود.

لازم‌ به‌ذکر است که در صورت عدم مراجعه متقاضی در وقت تعویض پلاک اینترنتی ثبت‌شده، رزرو نوبت‌های آتی برای این فرد با محدودیت‌هایی مواجه خواهد شد.

لذا در صورت انصراف از مراجعه در تاریخ مورد‌نظر، متقاضی باید پیش از سر‌‌رسید تاریخ نسبت به لغو نوبت از طریق بخش حساب کاربری در سامانه تعویض پلاک آنلاین اقدام کند. قبل از انجام رزرو و تعیین نوبت تعویض پلاک اینترنتی، خریدار باید نسبت به تکمیل مدارک احراز محل سکونت (که در بخش قبلی به آن‌ها اشاره شد) اطمینان حاصل کند.

هنگام مراجعه حضوری، اطلاعات ثبت‌شده در سامانه، با شخص مراجع مطابقت داده خواهد شد و تنها با ارائه مدارک هویتی متقاضی به همراه خودرو با شماره پلاک ثبت‌شده، مجوز ورود به مرکز داده می‌شود.

 در نهایت، لازم به یاد‌آوری است که با توجه به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، از ورود اشخاص همراه خریدار و فروشنده به مراکز جلوگیری خواهد شد؛ همچنین ورود افراد بدون ماسک نیز ممنوع است. لازم‌به‌ذکر است که قبل از ورود به پارکینگ، غربال‌گری و تب‌سنجی مراجعان انجام می‌شود؛ لذا در صورت مشاهده علائم بیماری، از مراجعه به مراکز تعویض پلاک جداً خودداری فرمایید.