استعلام خلافی خودرو و روش کم کردن آن در کرج کارشناسی ماشین تشخیص رنگ در کرج جهانشهر مهرشهر عظیمیهاستعلام خلافی خودرو و روش کم کردن آن

همراه مکانیک/ خلافی خودرو و پرداخت فوری خلافی خودرو برای رانندگان امری مهم است. از این رو برای گرفتن خلافی خودرو و استعلام جریمه خودرو، می‌توانید در کادر زیر، کد هشت رقمی بارکد کارت خودرو را وارد و به گرفتن خلافی ماشین اقدام کنید؛

در این مقاله از سری مقالات مجله خودروی همراه مکانیک، تمام‌ راه‌های دریافت ریز خلافی خودرو، گرفتن خلافی با شماره پلاک، استعلام خلافی آنلاین، کم‌کردن خلافی ماشین، سریعترین راه گرفتن خلافی، روش‌های پرداخت خلافی به صورت اقساط و اعتراض به خلافی را بیان خواهیم کرد. عدم‌ پرداخت به‌موقع خلافی، یکی از مواردی است که اگر به آن توجه نکنید، می‌تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و اگر در این زمینه تجربه‌ و اطلاعاتی دارید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

 در رابطه با خلافی خودرو بهتر است بدانید:
” خلافی خودرو یکی از دغدغه‌های بیشتر افراد بخصوص رانندگان متخلف است. جالب است بدانید که 4 نوع جریمه خودرو وجود دارد که عبارتند از تسلیمی، الصاقی، دوربینی و دوبرگی. اگر برای اولین بار قصد گرفتن خلافی ماشین خود را دارید این سوال برایتان ایجاد شود که چگونه از خلافی خودرو خود مطلع شویم؟ یا اینکه چه راه‌کارهایی برای کم کردن خلافی خودرو وجود دارد؟ امکان و یا برای استعلام خلافی خودرو نرم افزاری وجود دارد؟ نگران نباشید، در رابطه با تمامی سوالات خلافی خودرو شما را راهنمایی خواهیم کرد.”

مطمئنا پیش از این‌که بخواهید خلافی را پرداخت کنید، باید از طریق استعلام از مبلغ آن مطلع شوید. اگر علاقه‌مند هستید با انواع روش‌های استعلام خلافی و پرداخت آن آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

انواع خلافی خودرو
دریافت خلافی، راه‌های متعددی دارد که در این مقاله به تفصیل به آن‌ها پرداخته‌ایم. در شروع مطلب، قصد داریم انواع جریمه خودرو را  معرفی کنیم. به طور کلی، جرایم راهنمایی و رانندگی بر چهار دسته هستند:

1-تسلیمی: یکی از روش‌هایی که خلافی برای خودرو ثبت می شود، ارائه برگه جریمه توسط افسر راهنمایی و رانندگی است. در این نوع جریمه، به دلیل رویت گواهی‌نامه توسط افسر، مشخصات راننده متخلف در برگه خلافی خودرو ثبت می‌شود که به این روش جریمه خودرو، جریمه تسلیمی می‌گویند.

2-الصاقی: نوع بعدی جریمه خودرو، قراردادن برگه جریمه روی خودرو توسط افسر راهنمایی و رانندگی بدون حضور راننده است. در این حالت، به دلیل عدم ‌حضور راننده مشخصات وی در برگه جریمه ثبت نمی‌شود.

3-دوربینی: این روش به معنی ثبت خلافی توسط دوربین‌های راهنمایی و رانندگی نصب ‌شده در معابر است.

4-دوبرگی: زمانی ‌که افسر راهنمایی و رانندگی به راننده متخلف دستور توقف می‌دهد اما راننده متوقف نمی‌شود، خلافی به صورت دوبرگی صادر می‌شود.

شاید برایتان این سوال ایجاد شود که خلافی چه زمانی دو برابر میشود؟ مالکان خودرو تنها 60 روز برای پرداخت خلافی از نوع تسلیمی‌ فرصت دارند و در صورت عدم‌ پرداخت ظرف این مدت، مبلغ خلافی دو برابر می‌شود. ضمن این‌که اگر مبلغ کل خلافی به بیش از یک میلیون تومان برسد، دستور توقف برای خودرو صادر می‌شود. بنابراین، استعلام خلافی و پرداخت آن اهمیت بسیار بالایی دارد. جریمه خودرو به صورت تسلیمی‌ را جدی بگیرید تا بعدا پشیمان نشوید!

چه زمانی باید دنبال استعلام خلافی باشیم؟
عمدتا مالکان خودرو به دو دلیل مشخص به دنبال استعلام خلافی هستند:

استعلام خلافی به منظور پرداخت جریمه‌ها
جلوگیری از دوبرابر شدن مبلغ جریمه‌های تسلیمی‌ یا کاهش مبلغ جریمه‌ها به زیر یک میلیون تومان و جلوگیری از توقیف خودرو به دلیل داشتن جریمه بالای یک میلیون تومان، یکی از دلایلی است که رانندگان اقدام به دریافت استعلام خلافی می‌کنند.

 استعلام خلافی به منظور فروش خودرو
یکی دیگر از دلایل دریافت استعلام خلافی، فروش خودرو است. البته شاید خیلی از مالکان خودرو اطلاع نداشته باشند که برای فروش خودرو نیازی به تصفیه خلافی خودرو تا قبل از تعویض پلاک وجود ندارد. در مقاله تعویض پلاک، توضیح داده‌ایم که امکان پرداخت خلافی خودرو با کارت عابربانک در محل تعویض پلاک وجود دارد.

روش‌های استعلام خلافی خودرو
برای استعلام خلافی، سوالات متعددی برای افراد ایجاد می‌شود، از جمله اینکه خلافی خودرو را چگونه بگیریم، خلافی خودرو تا کی وقت دارد و خلافی خودرو را چگونه پرداخت کنیم. برای استعلام تخلفات رانندگی روش‌های مختلفی وجود دارد؛ در ادامه، 6 روش اصلی استعلام خلافی خودرو را توضیح خواهیم داد:

1-استعلام خلافی با مراجعه به پلیس 10+
دفاتر پلیس 10+، مرجع حضوری استعلام خلافی محسوب می‌شوند. هزینه دریافت برگه خلافی(سال 98) 6500 تومان به همراه 3300 تومان تعرفه رسیدگی غیرحضوری اجرائیات (بررسی  شکایت  خلافی خودرو) است. بابت هر ردیف خلافی قابل اعتراض هم مبلغ 300 تومان دریافت می‌شود. علاوه‌بر این، درصورتی‌که پرینت لیست جریمه‌ها بیش از 3 برگ باشد، برای هر برگ هم مبلغ 1500 تومان دریافت خواهد شد. 

نکته مهم : برای افرادی که مبلغ خلافی خودرو آن‌ها بیش از یک میلیون تومان است، مراجعه به دفاتر پلیس 10+ سودی ندارد و این افراد به منظور رفع مشکل خلافی، باید به مراکز راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت راهنمایی رانندگی مراجعه کنید.

2- استعلام خلافی خودرو با پلاک
یکی از سوالات پرجستجوی کاربران در خصوص دریافت استعلام خلافی، در مورد امکان گرفتن خلافی با پلاک است. پلیس راهور ناجا استعلام ریز خلافی خودرو با شماره پلاک را امکان‌پذیر است. پلیس راهور ناجا این امکان را فراهم کرده است تا مالکین خودرو با استفاده از تلفن به اطلاعات جریمه خودرو دسترسی داشته باشند. بنابراین برای استعلام خلافی بصورت تلفنی، کافی است با شماره 88288888 از تلفن‌های ثابت تهران یا 02188288888 از تلفن همراه یا شهرهای خارج از استان تهران تماس بگیرید. این شماره تلفن گویا است و امکانات زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

شماره‌گیری عدد 1:  استعلام تخلفات رانندگی با دادن شماره پلاک به اپراتور
شماره‌گیری عدد 2: استعلام صدور گواهی‌نامه و استعلام صدور کارت خودرو
ناگفته نماند که با این روش، فقط می‌توانید از جریمه خودرو باخبر شوید و امکان پرداخت آن را ندارید.

3- خلافی خودرو آنلاین
برای پاسخ‌دهی به این سوال که خلافی را چطور از اینترنت مشاهده و پرداخت کنیم  بهترین راه مراجعه به سایت راهور است. سامانه مربوطه یا همان سایت پلیس راهور ناجا، اصلی‌ترین و معتبرترین مرجع دریافت خلافی ماشین محسوب می‌شود. برای دریافت جریمه پرداخت‌نشده خودرو، کافی است به آدرس rahvar120.ir  مراجعه کنید. در انتهای صفحه مطابق تصویر زیر، روی گزینه استعلام  تخلفات رانندگی کلیک کنید.

صفحه زیر بارگذاری خواهد شد که تمامی‌ مراحل و نکات در آن مشخص است. کافی است مطابق راهنمای تصویری عمل و برای دریافت خلافی خودرو، شماره بارکد کارت خودرو خود را وارد کنید.

پس از زدن دکمه جستجو، لیستی از جریمه‌های پرداخت‌نشده همراه با توضیحات نمایش داده می‌شود. در انتهای لیست هم امکان پرداخت جریمه‌ها با استفاده از شناسه قبض و شناسه پرداخت به صورت آنلاین وجود دارد.

نکات مهم در خصوص سایت راهور برای خلافی
اطلاعات سایت آفلاین است و به طور هفتگی آپدیت می‌شود.
در صورت پرداخت جریمه خودرو از طریق سایت، اطلاعات بعد از 72 ساعت در سامانه پلیس راهور درج می‌شود.
سایت راهور 120، برای آی‌پی‌های خارج از کشور بسته است؛ لذا اگر قصد استعلام خلافی از این سایت را دارید، با آی‌پی‌های داخل کشور و بدون VPN به سامانه پرداخت قبض خلافی مراجعه کنید.


4- استعلام خلافی خودرو با اپلیکیشن‌های موبایل
یکی از ساده‌ترین روش‌های استعلام خلافی ماشین استفاده از برنامه‌های موبایلی است. هم‌زمان با افزایش روزافزون استفاده از تلفن‌همراه در بین شهروندان، مجموعه‌های زیادی اقدام به تولید نرم‌افزارهای موبایلی خلافی کرده‌اند که با امکانات کاربردی توانسته‌اند خدمات خوبی را به کاربران ارائه دهد. این برنامه‌های اندرویدی علاوه‌بر نمایش ریز خلافی خودرو و جریمه خودرو امکان پرداخت با استفاده از کدهای دستوری USSD را فراهم کرده است که حتی بدون داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت، می‌توانید جریمه رانندگی خود را پرداخت و به صفر کردن خلافی کمک کنند.

5-استعلام پیامکی خلافی خودرو با کد VIN
یکی دیگر از روش‌های دریافت خلافی، استفاده از پیامک است که اصطلاحاً به آن استعلام خلافی با کد VIN هم می‌گویند. برای این منظور، برخلاف روش آنلاین که باید از کد 8 رقمی‌ استفاده می‌شد، کافی است کد 17 رقمی‌ VIN درج‌شده در پشت کارت خودرو را به شماره 1101202020 پیامک کنید.

پس از آن، پیامکی برای شما ارسال می‌شود که در صورت تائید درخواست، باید عدد 9 را ارسال کنید. هزینه دریافت این پیامک، 350 تومان خواهد بود (سال 97). در صورت ارسال عدد 9، مبلغ کل خلافی، تعداد خلافی‌ها و تاریخ آخرین به‌روزرسانی برای شما ارسال می‌شود. ضمن آن‌که خبری از شناسه قبض و شناسه پرداخت هم نیست.

6-استعلام خلافی خودرو با استفاده از کد USSD
برای استعلام خلافی با استفاده از این روش، کافی است کد #110* را شماره‌گیری کنید و با ورود به سامانه پلیس 110، درخواست استعلام خلافی را با واردکردن Vin بدهید. دقت کنید که این روش، عملاً تفاوت چندانی با روش پیامکی ندارد و نتیجه استعلام با همان مبلغ 350 تومان از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود.
نرم افزارهای استعلام خلافی موجود در بازار
با وارد شدن به برنامه بازار و سرچ خلافی، نرم‌افزارهای متعددی به شما پیشنهاد داده می‌شود که در عکس زیر مشاهده می‌کنید.

نرم افزارهای خلافی خودرو موجود در google play
با وارد شدن به گوگل پلی  گوشی‌های همراه خود و سرچ خلافی، نرم‌افزارهای متعددی که توسط شرکت‌های مختلف برای دریافت نرم افزار خلافی ماشین با شماره پلاک، کد ملی و.. ارائه شده‌اند را مشاهده می‌کنید.

برخی از این اپلیکیشن‌ها قابلیت‌های بیشتری مانند هشدار نزدیک‌شدن به محدوده طرح ترافیک، هشدار عبور از سرعت مجاز، خرید بیمه ثالث، استعلام تصادفات رانندگی، (تاریخ، علت، نوع، رنگ خودرو، شهر) خدمات پلیس و جدول تعرفه‌های جرایم را در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند. 

روش‌های پرداخت خلافی خودرو
خلافی خودرو چگونه پرداخت کنیم؟ همان‌طور که در روش‌های استعلام خلافی توضیح داده شد، روش‌های متعددی نیز برای پرداخت خلافی وجود دارد. پرداخت از طریق خودپرداز بانک ملی، تلفن‌بانک، وب‌سایت‌های مختلف از جمله سایت راهور و نرم‌افزارهای موبایل، مهم‌ترین روش‌های پرداخت انواع جرایم رانندگی هستند.

همان‌طور که در روش‌های استعلام خلافی  توضیح داده شد، روش‌های متعددی نیز برای پرداخت خلافی وجود دارد. پرداخت از طریق خودپرداز بانک ملی، تلفن‌بانک، وب‌سایت‌های مختلف از جمله سایت راهور و نرم‌افزارهای موبایل، مهم‌ترین روش‌های پرداخت انواع جرایم رانندگی هستند.

روش کم کردن خلافی خودرو و اعتراض به آن
بسیاری از مالکین خودرو زمانی که با لیست جریمه خودرو خود روبرو می‌شوند، معتقد هستند که برخی از جرایم ثبت‌شده، غیرمنصفانه است یا آن‌ها اصلا مرتکب این تخلفات نشده‌اند! بنابراین، اغلب به دنبال اعتراض به لیست خلافی و کم‌کردن آن هستند. برای پاسخ دادن به این سوال که خلافی را چگونه کم کنیم با ما همراه باشید.

در مورد رسیدگی به شکایات تخلفات راهنمایی و رانندگی، دو فرآیند وجود دارد. اول، اعتراض به قبض جریمه است. چگونه به خلافی اعتراض کنیم؟ برای این منظور، فرد معترض باید به مرکز اجرائیات منطقه یا شهرستان محل سکونت خود مراجعه کند و موضوع شکایت را در منطقه مطرح کند. این‌گونه موارد در همان محل قابل رسیدگی و اصلاح هستند.

استعلام ریز خلافی خودرو
دوم، اعتراض به وضعیت تخلفات است که فرد معترض باید ابتدا به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کند و درخواست اعتراض دهد. ظرف حداکثر ۲۴ ساعت باید به این موضوع رسیدگی شود و معمولا نتیجه اعتراض در کمتر از چند ساعت اعلام می‌شود. در این مراکز، افراد دلایل خود را برای اعتراض بیان می‌کنند؛ مثلا این‌که در زمان وقوع تخلف اصلا در محل حضور نداشته‌اند یا توان پرداخت این مبلغ جریمه را ندارند. 

اما اگر مبلغ جریمه مورداعتراض بالای یک میلیون تومان باشد، برای اعتراض به جریمه خودرو باید به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی مراجعه کنید. در تهران، شهروندان باید به ادارات راهنمایی و رانندگی مناطق ۱۶، ۲۱، ۱۲، ۴،‌ ۱، ۱۰، ۲۰ و هم‌چنین دادسرای راهور واقع در خیابان رودکی مراجعه کنند. در سایر استان‌ها هم مالکین خودرو باید به واحدهای رسیدگی مرکز استان مراجعه کنند. در این مراکز، کارشناسان پلیس نظرات خود را در اختیار قضات مستقر در مناطق قرار می‌دهند و این قضات که تحت نظر دادسرای راهور هستند، نسبت به این اعتراضات اعلام نظر می‌کنند و در صورت نیاز، کسری خلافی مطابق با مقررات اعمال می‌شود.
توجه کنید که درخواست‌هایی که قبلا رسیدگی شده است، در این واحدها پذیرش نخواهند شد و رای صادره توسط واحد رسیدگی، قطعی است.